wtorek, 24 listopada 2015

Karoshi, czyli szewc bez butów chodzi


Jest sobie facet. Pracuje, póki ma siły, czasem wieczorem czuje się zmęczony, czasem zaśnie przed telewizorem, zanim skoczy się film. Ot, zwykły gość. W weekendy wypoczywa, w może już myśli o poniedziałku, a może spokojnie pije kawę przed wyjściem do pracy wiedząc, że przecież wszyscy na niego zaczekają. Czemu taki gość ma chodzić do lekarza? Przecież wszystko jest w porządku, czasem z kolegami kopie piłkę, czasem z dzieciakami pojedzie na rowery, wszystko się zgadza.
Bardzo się cieszymy, że dowiedziałeś się czegoś przez ten miesiąc o profilaktyce raka jąder - wiesz, jak się badać, wiesz, że raz w miesiącu trzeba skontrolować stan swoich klejnotów i w razie czego skoczyć szybko do lekarza.

Wiesz też, że jeśli zauważysz u swojego taty, dziadka albo wujka problemy z oddawaniem moczu, bezustanne wizyty u lekarza, albo karton suplementu diety na prostatę konsumowanego w hurtowych ilościach, to trzeba złapać go za rękę i zaprowadzić do lekarza na badanie prostaty.
Jesteśmy z Ciebie dumni, bo wielu facetów tego nie wie, a nawet jak wie, to nie robi.
Więc teraz grzecznie zapisz się na komplet badań - krew, mocz, kał, odwiedź internistę i zrób sobie przegląd. Twoje auto przechodzi przegląd raz w roku, więc możesz zapisać sobie w kalendarzu, że co roku po wybraniu się na stację diagnostyczną ty na czczo skaczesz do lekarza, żeby zrobić sobie chociażby morfologię i inne podstawowe badania.
Po co? A po co auto ma badania techniczne mieć robione, przecież jeździ? A, bo przepis taki głupi, odpowiadamy, prawda? To teraz pomyśl - ile razy na przeglądzie serwisant wychodząc z kanału mówił Ci: wie pan, to trzeba będzie zrobić za jakiś czas, albo tamto się kończy. Oczywiście wszyscy ignorujemy temat, bo co on tam wie, a potem wybieramy się na wakacje i auto w trasie ogłasza sprzeciw.
Tak samo jest z nami - czasem zaczyna nam się nerwowy okres w pracy, robimy jednocześnie projekt dla klienta, deadline pali, w domu remont, pies chory a kot nie chce jeść nowej karmy. I wówczas jakaś uszczelka strzela i wykładamy się jak dłudzy.
Piszemy o tym dzisiaj z dwóch zasadniczych powodów.
Po pierwsze, Movember to przede wszystkim profilaktyka męskiego zdrowia. Nie tylko raka jąder i prostaty, to ten miesiąc w roku, kiedy ruszamy się na badania, wszystkie razem, uczymy się więcej o swoim ciele i uczymy się kontrolować jego stan. Pamiętacie książki, które nasi dziadkowie mieli w garażach? "Sam naprawiam Golf II"? Takim podręcznikiem dla nas jest właśnie Movember.
Po drugie, karoshi, czyli śmierć z przepracowania, to nie tylko Japończycy umierający nad klawiaturami po maratonach klikania w arkusze w excelu, żeby szef był dumny a ojczyzna rosła w siłę. W poniedziałek nasz koordynator trafił do szpitala, bo zignorował kaszel na początku akcji i doprowadził się do stanu, w którym zapalenie oskrzeli uniemożliwiało mu jakiekolwiek funkcjonowanie. W tym sen. Już jest z nami z powrotem i szczęśliwie oddycha, ale zobaczcie, jaki cwaniak -  w końcu obiecał, że do lekarza pójdzie, ale w czwartek. No i skończyło się kroplówką i zastrzykami, tabletkami i inhalatorami.

Dzisiejsza movemberowa mądrość dla Ciebie brzmi więc - to nie Wąs czyni człowieka. To jego podejście do samego siebie i bez względu na to, jak bardzo jesteś uduchowiony i zen, jeśli nie dbasz o swoje zdrowie, daleko nie zajedziesz. Jeśli więc popijasz sobie poranną kawę czytając ten tekst, weź do ręki telefon, przedzwoń do swojej żony, dziewczyny czy mamy i zapytaj, w której przychodzi masz lekarza rodzinnego. Spokojnie, wiemy, że tego nie wiesz. A teraz, jak już masz tam numer, przekręć do nich i umów się na wizytę kontrolną na poranną godzinę (siódma, ósma) i przyjdź na nią z próbką moczu, kału i na czczo (bez śniadania, nawet gumy do żucia czy porannej herbaty). Lekarz od razu skieruje Cię na badania i po kilku dniach dostaniesz kartkę, na której będzie napisane, że za jakiś czas, jeśli nie zaczniesz jeść więcej pomidorów, trzeba będzie wymienić lewy wahacz z tyłu.

Wg raportu Miej serce do zdrowia 67% z nas twierdzi, że prowadzi zdrowy tryb życia. Zgadzasz się z tą statystyką?

1 komentarze:

  1. Mężczyźni dbajmy o swoich bliskich dbając o swój stan zdrowia. :-)

    OdpowiedzUsuń

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.