środa, 4 listopada 2015

Movember w Cyruliku Śląskim


Rzućmy okiem na historię Movember w Polsce. Kilka lat temu koordynująca w Wielkiej Brytanii akcję Movember Foundation UK, odpowiadając na apel Polaków na Wyspach i w kraju, utworzyła fanpage Movember Polska. Na tym przez długi czas kończyło się oficjalne organizowanie listopadowej akcji w Polsce. 
Wiosną 2014 roku ekipa z Fundacji "Kapitan Światełko" uznała, że pora coś z tym zrobić. Od pewnego czasu działał ruch Movember Gdynia i kilka mniejszych, ale żaden z nich nie zdecydował się na organizację akcji w całym kraju. Na listopad 2014 przygotowane zostało wiele materiałów edukacyjnych i fanpage, za sprawą Fundacji "Kapitan Światełko", ruszył do przodu, zapełniając się treściami dotyczącymi profilaktyki raka jąder, prostaty, dbania o męskie zdrowie ogólnie i oczywiście - sugestiami dotyczącymi zapuszczania Wąsów.
Akcja wyszła poza internet i edukatorzy, mówiący o męskich nowotworach, idei i historii akcji zaczęli pojawiać się w Katowicach, w Krakowie, w Poznaniu czy w Warszawie. Niebagatelne znaczenie miało tutaj również wsparcie IFMSA Poland, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny, którzy to przekazywali swoją wiedzę mężczyznom wszędzie, gdzie tylko udało im się postawić swoje edukacyjne stanowiska.
Empirycznie potwierdzono więc to, o czym wszyscy tak naprawdę wiedzieli - Polska potrzebuje swojego Movember. Przygotowania do edycji 2015 ruszyły więc już wiosną, kiedy to Fundacja "Kapitan Światełko" wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach zaczęła snuć dalekosiężne plany podróży po całym kraju, celem edukowania facetów - jak się badać, kiedy i czemu - pod kątem męskich nowotworów.
W Polsce stosunkowo niewiele osób jeszcze wie o akcji - organizując w tym roku konferencję prasową czy przygotowując spot promujący Movember z Krystyną Czubówną próbujemy to zmienić. Z powodu małego zasięgu akcji w poprzednich latach zdecydowaliśmy się także na małą dyspensę dotyczącą Wąsów - zasadniczo zapuszczanie ich przez cały miesiąc jest najważniejszym, poza otwartym mówieniem o profilaktyce nowotworowej, elementem akcji. Jednak pomyśleliśmy - a, pal to licho, gość z Wąsem, czy to wielkim i sumiastym, czy to pięciodniowym i tak będzie prowokować do dyskusji - a przecież to o nią przede wszystkim nam chodzi.
Wiedząc, że musimy mówić głośno i otwarcie o profilaktyce męskich nowotworów zorganizowaliśmy spotkania w barbershopach, by tam, gdzie faceci czują się odprężeni i bezpieczni, móc zagaić ich i zaproponować golenie brody. Nawet, jeśli się nie zgodzą - dowiedzą się czegoś o samobadaniu i regularności profilaktyki raka jąder i prostaty.
A ten nieco przydługawy wstęp był tutaj konieczny, by przedstawić barbershop, który jest z nami od samego początku organizacji movemberowych spotkań w Polsce. Mieszczący się w Katowicach Cyrulik Śląski to wspaniała i zgrana ekipa, która podróżuje z nami nieraz po całym kraju, by pomagać nam szerzyć wiedzę o profilaktyce i samej akcji Movember, by golić i nauczać. Efrem, manager Cyrulika nie golił Wąsa od ubiegłego roku, by w tym móc stać się ambasadorem akcji - możecie go również zauważyć w klipie promującym Movember Polska.
We wtorek, po konferencji otwierającej akcję dla mediów, spotkaliśmy się w Cyruliku Śląskim, by w jak zwykle swobodnej atmosferze porozmawiać o akcji, o profilaktyce i o wszystkich facetach, którzy dzięki Movember Polska przebadali się w zeszłym i przebadają się w tym roku.
Ty też możesz włączyć się w Movember, bez względu na to, czy masz brodę, Wąs, czy zarost blond czterolatka - podrzuć tę stronę znajomym, kliknij zakładkę Cel Akcji powyżej i spotkaj się z nami w barbershopie w Twoim mieście (sprawdź Harmonogram).
My dziękujemy Cyrulikowi - spotkamy się z nimi jeszcze na Poznańskich Targach Piwnych. Wy, jeśli mieszkacie w Katowicach, możecie odwiedzać ich codziennie i dorzucać się do naszych movemberowych puszek!0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.