środa, 4 listopada 2015

Unikaj raka jąder - badaj się sam!


Zaglądasz czasami do skrzynki pocztowej, a tam Twoja mama, ciotka albo babcia, żona lub siostra otrzymują list z zaproszeniem na badania profilaktyczne. Cytologię lub też mammografię - żeby odpowiednio wcześnie móc wykryć ewentualne zmiany nowotworowe.
My zapraszamy Cię w nieco mniej oddalone miejsce niż gabinet lekarza czy też cytobus - zajrzyj przede wszystkim do własnej łazienki. Już się tam wybierasz? Jeszcze moment!
Zanim oderwiesz się od komputera / tabletu / telefonu i popędzisz przyglądać się sobie w lustrze, dowiedz się, czego tak naprawdę szukać.
Najpierw weź gorący prysznic. Dzięki temu Twoje ciało będzie rozluźnione, a Ty będziesz zrelaksowany. Następnie każde jądro z osobna przełóż między palcem wskazującym a kciukiem. Przetocz je między palcami w każdą stronę szukając zgrubień, guzków, albo innych "niestandardowych dodatków" na gładkiej powierzchni. Mogą one występować na samym jądrze, ale też w mosznie może pojawić się płyn (poczujesz, jak przelewa Ci się między palcami).
Nic nie znalazłeś? Świetnie, wszystko wskazuje na to, że jesteś zdrów! Powtórz badanie za około miesiąc. Jeśli jednak cokolwiek Cię niepokoi, wybierz się do lekarza. Nie szukaj w internecie nazw specjalizacji - na początek wystarczy lekarz rodzinny, zwany lekarzem pierwszego kontaktu. To właśnie on skieruje Cię na dalsze badania, żeby wykluczyć nowotwór lub też przystąpić do błyskawicznego leczenia.
Pamiętaj, że 92% wcześnie wykrytych przypadków raka jąder jest całkowicie uleczalnych - przy żadnym innym nowotworze statystyka nie jest tak bardzo po Twojej stronie. Nie bój się więc odwiedzić lekarza, jeśli w trakcie rutynowego samobadania zauważysz coś niepokojącego.

Inne objawy, niezwiązane bezpośrednio z fakturą jądra to uczucie ciężkości w mosznie oraz utrzymujący się ból podbrzusza (jak po kopniaku). Jeśli cokolwiek martwi Cię w okolicach intymnych, nie wahaj się odwiedzić swojego lekarza rodzinnego.

Pamiętaj - nie bój się! Dzięki profilaktyce jesteś w stanie ewentualna chorobę pokonać już na samym początku - o tę odwagę do badania się chodzi właśnie w Movember!

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.