środa, 25 listopada 2015

Wyślij tatę i wujka na badania


Wyobraź sobie, że codziennie rano widzisz swojego sąsiada, jak przed wyruszeniem do pracy dłubie w swoim samochodzie. W końcu podejdziesz i zapytasz - "ej, sąsiad, co tam ciągle dłubiecie?", prawda?
To pomyśl teraz, jak często Twój ojciec, wujek czy dziadek wychodzą do toalety? Wybierają się tam w nocy kilka razy? Narzekają, że nie bardzo idzie im opróżnienie pęcherza?
Rak prostaty objawia się przede wszystkim jej powiększeniem. Powiększony gruczoł z kolei uciska na elementy układu moczowego powodując trudności z oddawaniem moczu - w ten sposób najprościej więc rozpoznać kłopoty w tej sprawie.
Jeśli widzisz więc, że Twój tato, wujek czy dziadek zaczynają mieć problemy z normalnym sikaniem, należy wysłać ich na badania. Niekoniecznie do specjalisty - przede wszystkim należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który będzie w stanie określić, czy gruczoł prostaty nie rozrósł się przesadnie, a więc czy nie jest zajęty przez nowotwór.
Ryzyko rozwoju nowotworu prostaty wzrasta gwałtownie po pięćdziesiątym roku życia. Jeśli w Twojej rodzinie były wcześniej podobne przypadki - jest ono zdecydowanie większe. Rak prostaty nie musi jednak oznaczać najgorszego - jak wszystkie nowotwory, wcześnie wykryty ma zdecydowanie większe szanse na wyleczenie. Dlatego też, oprócz obserwowania objawów, ważne są regularne kontrole u lekarza. Objawy związane z oddawaniem moczu występują dopiero po pewnym czasie, kiedy nowotwór zaczyna się rozrastać. Regularne kontrole pozwalają na wykrycie go jeszcze we wstępnych stadiach.
Leczenie nie zawsze musi oznaczać wycięcie gruczołu prostaty - równie skuteczna jest radioterapia, która nie wymaga ciągłego pobytu w szpitalu.

Żeby już jednak nie zasypywać Cię informacjami - wiedz tylko, żeby zwrócić uwagę na to, czy czasem Twój tato, wujek albo dziadek nie chodzą do łazienki podejrzanie często. Przede wszystkim jednak namów ich do regularnych wizyt u lekarza - skoro robią przegląd samochodu raz w roku, równie dobrze mogą zrobić sobie przegląd wybierając się po prostu do lekarza pierwszego kontaktu.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.