środa, 12 października 2016

Badanie prostaty rezonansem magnetycznym (mpMRI)

Choroby prostaty dotykają istoty męskości. Najczęściej dotyczą one mężczyzn po 50 roku życia. Niewykryty i nieleczony stan zapalny czy przerost prostaty może przerodzić się w nowotwór. Aby go uniknąć trzeba się regularnie badać. 

Celem badania rezonansem magnetycznym gruczołu krokowego jest wykluczenie bądź potwierdzenie zmian nowotworowych. Nierzadko badania USG i poziomu PSA nie dają jednoznacznej odpowiedzi, dlatego coraz bardziej popularną metodą staje się badanie wieloparametrycznym rezonansem magnetycznym, który jest najbardziej czułym badaniem obrazowym gruczołu krokowego.

Czym jest mpMRI
Wieloparametryczny rezonans magnetyczny (mpMRI) jest nowoczesnym i bardzo dokładnym badaniem pozwalającym na wykrycie i lokalizację zmian odpowiadających rakowi gruczołu krokowego. Rezonans magnetyczny bardzo dobrze sprawdza się w diagnostyce chorób nowotworowych. W badaniu wieloparametrycznego MRI (mpMRI) możliwe jest wykrycie raka o średnim i wysokim stopniu zaawansowania, już o objętości zbliżonej do 0,5 cm3 (0,5 ml), w zależności od lokalizacji i charakteru tkanki w obrębie i w otoczeniu stwierdzonych zmian.
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, nie używa się tu żadnych igieł, sondy doodbytniczej, pacjent nie musi się nawet rozbierać. 
Przed badaniem pacjent powinien standardowo zażywać leki i zwykle może spożywać posiłki.
Przed wejściem do sali badania należy zdjąć i zostawić wszelkie metalowe i elektroniczne przedmioty, takie jak spinki do włosów, zegarki, okulary, protezy dentystyczne, karty z paskiem magnetycznym, telefony komórkowe itp. W silnym polu magnetycznym obecność takich przedmiotów może stwarzać zagrożenie dla pacjenta, a informacje na urządzeniach elektronicznych (np. kartach kredytowych) mogą ulec zniszczeniu.
Przeciwwskazania bezwzględne do badania dotyczą wszelkich implantów, zaś posiadanie innych metalowych elementów używanych w zabiegach wykonywanych w obrębie układu krążenia, takich jak stenty, klipsy, stentgrafty, wymaga każdorazowo zgłoszenia tego personelowi pracowni. 

W niektórych krajach (np. w Norwegii) wszyscy mężczyźni z podwyższonym stężeniem PSA mają wykonane badanie MRI. Coraz więcej jest badań oceniających potencjalną rolę mpMRI przed pierwszą biopsją i prowadzone obecnie duże badania prawdopodobnie pomogą tę rolę określić.

Jeśli Twój lekarz zasugerował Ci takie badanie, możesz się na nie zapisać już dziś pod tym linkiem.

Artykuł powstał dzięki Affidea Polska.

Przyda Ci się ta wiedza?
Movember działa dzięki wsparciu wielu firm, ale również Wąsaczy i osób, które ich wspierają - na przykład dzięki Tobie!
Podaj dalej informacje o akcji, wybierz się na bezpłatne badania i zrób dla nas szybki przelew na 15zł lub na dowolną kwotę. Zebrane środki przeznaczamy na organizację punktów z bezpłatnym USG w toku trwania akcji, ale także na wszystkie gadżety edukacyjne (jak zawieszki, które możesz dostać na naszej Wyspie lub w swojej firmie). Dzięki za Twoje wsparcie!

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.