środa, 12 października 2016

Czynniki sprzyjające zachorowaniu na raka prostaty

Często zadawanym pytaniem wśród mężczyzn to jakie są czynniki sprzyjające zachorowaniu na raka prostaty. Najważniejszymi z nich są:

Wiek

Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem mężczyzny. Grupa największego ryzyka to mężczyźni powyżej 50 roku życia.

Wywiad rodzinny
Jeśli w najbliższej rodzinie (brat, ojciec) ktoś chorował na raka prostaty to ryzyko wzrasta około dwukrotnie. W takim przypadku bardzo ważne są regularne przeglądy zdrowotne u lekarza, w tym badanie poziomu PSA.


Grupa etniczna
Okazuje się, że czarnoskórzy mężczyźnie chorują na raka prostaty częściej niż przedstawiciele innych grup etnicznych. Tutaj również zalecane są regularne kontrole po 45 roku życia, badania krwi i obserwowanie potencjalnych objawów nowotworu.


Narażenie na substancje rakotwórcze
Osoby, które pracują w środowisku, gdzie występują substancje rakotwórcze zapewne doskonale o tym wiedzą. Dodatkowe badania medycyny pracy oraz kontrole w zakładach pracy pomagają chronić się przed zachorowaniem na nowotwór (nie tylko prostaty), ale nie zwalniają z regularnych badań. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn, którzy już skończyli pracę i nie podlegają już regularnym kontrolom w zakładzie pracy.
Substancjami o działaniu rakotwórczym są także papierosy. Palenie zwiększa ryzyko raka prostaty, w dodatku bardziej agresywnych typów nowotworów.

Dieta
Spożywanie pokarmów z dużą zawartością tłuszczów nasyconych, zwiększa ryzyko rozwoju raka prostaty. Zawierają je na przykład masło, smalec oraz mięsa.
Pamiętaj, że jeśli chcesz dokonać radykalnych zmian w swojej diecie, lepiej skonsultuj to z dietetykiem.

Niebezpieczne stosunki seksualne
Mężczyźni zarażeni chorobami przenoszonymi drogą płciową mają większe szanse na zachorowanie na nowotwór prostaty. Konsultując się z lekarzem dermatologiem czy wenerologiem warto również zaplanować regularne wizyty u urologa.


Artykuł powstał dzięki Klinice Nova.
Przyda Ci się ta wiedza?
Movember działa dzięki wsparciu wielu firm, ale również Wąsaczy i osób, które ich wspierają - na przykład dzięki Tobie!
Podaj dalej informacje o akcji, wybierz się na bezpłatne badania i zrób dla nas szybki przelew na 15zł lub na dowolną kwotę. Zebrane środki przeznaczamy na organizację punktów z bezpłatnym USG w toku trwania akcji, ale także na wszystkie gadżety edukacyjne (jak zawieszki, które możesz dostać na naszej Wyspie lub w swojej firmie). Dzięki za Twoje wsparcie!

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.