środa, 12 października 2016

Czynniki sprzyjające zachorowaniu na raka prostaty


Często zadawanym pytaniem wśród mężczyzn to jakie są czynniki sprzyjające zachorowaniu na raka prostaty. Najważniejszymi z nich są:
Wiek

Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem mężczyzny. Grupa największego ryzyka to mężczyźni powyżej 50 roku życia.Wywiad rodzinny
Jeśli w najbliższej rodzinie (brat, ojciec) ktoś chorował na raka prostaty to ryzyko wystąpienia tego nowotworu znacząco wzrasta. W takim przypadku bardzo ważne są regularne przeglądy zdrowotne u lekarza, w tym badanie poziomu PSA.


Grupa etniczna
Okazuje się, że czarnoskórzy mężczyźni chorują na raka prostaty częściej niż przedstawiciele innych grup etnicznych. Tutaj również zalecane są regularne kontrole po 45 roku życia, badania krwi i obserwowanie potencjalnych objawów nowotworu.Narażenie na substancje rakotwórcze

Osoby, które pracują w środowisku, gdzie występują substancje rakotwórcze zapewne doskonale o tym wiedzą. Dodatkowe badania medycyny pracy oraz kontrole w zakładach pracy pomagają chronić się przed zachorowaniem na nowotwór (nie tylko prostaty), ale nie zwalniają z regularnych badań. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn, którzy już skończyli pracę i nie podlegają już regularnym kontrolom w zakładzie pracy.
Substancjami o działaniu rakotwórczym są także papierosy. Palenie zwiększa ryzyko raka prostaty, w dodatku bardziej agresywnych typów nowotworów.

Dieta
Spożywanie pokarmów z dużą zawartością tłuszczów nasyconych, zwiększa ryzyko rozwoju raka prostaty. Zawierają je na przykład masło, smalec oraz mięsa.
Pamiętaj, że jeśli chcesz dokonać radykalnych zmian w swojej diecie, lepiej skonsultuj to z dietetykiem.

Aktywność seksualna
Okazuje się, że panowie, którzy po czterdziestce są aktywni seksualnie obniżają ryzyko zachorowania na raka prostaty. Mówiąc językiem potocznym, okazuje się, że istotne jest to, aby w naszej prostacie "nic nie zalegało", a zajmuje się ona przecież produkcją i magazynowaniem płynu nasiennego, który wydostaje się z niej w chwili ejakulacji. 
Mówiąc konkretnie - panowie, którzy po czterdziestce ejakulują co najmniej 20 razy w miesiącu, obniżają ryzyko zachorowania o niemal 30%.


Niebezpieczne stosunki seksualne

Mężczyźni zarażeni chorobami przenoszonymi drogą płciową mają większe szanse na zachorowanie na nowotwór prostaty. Konsultując się z lekarzem dermatologiem czy wenerologiem warto również zaplanować regularne wizyty u urologa.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.