środa, 12 października 2016

Objawy mogące sugerować nowotwór prostaty

Nowotwór prostaty jest najczęściej bezobjawowy. W większości przypadków przyczyną symptomów jest łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) lub infekcja. Sam nowotwór daje objawy najczęściej w postaci zaawansowanej, dlatego ważne jest, aby zgłosić się do urologa by wyjaśnić i zrozumieć przyczyny powstawania dolegliwości intymnych, które mogą nas niepokoić.

Wśród objawów, na które powinniśmy zwrócić uwagę są:
osłabienie strumienia moczu
częstomocz
wydłużenie czasu oddawania moczu
przerywany strumień moczu
oddawanie moczu w nocy
nagła potrzeba oddania moczu - zwane parciami naglącymi
wrażenie, że pęcherz nie został całkowicie opróżniony po wizycie w toalecie
krwiomocz
zaburzenia erekcji
nietrzymanie moczu
zmian rytmu wypróżnień
ból okolicy lędźwiowej, pleców, klatki piersiowej lub nóg
osłabienie kończyn dolnych

Jeśli zaobserwujesz u siebie podobne objawy udaj się na wizytę do urologa. Podstawowe badania może zlecić także lekarz internista, który następnie pokieruje Cię dalej, jeśli wyniki dodatkowych testów (na przykład badania krwi i poziomu PSA) będą niepokojące.
Nie ignoruj zwłaszcza przewlekłych dolegliwości. Im wcześniej przyznasz sam przed sobą, że coś może być nie tak, tym lepiej dla Twojego zdrowia, bo tym wcześniej będziesz mógł rozpocząć leczenie.
Nie musisz się obawiać - większość z tych objawów może świadczyć także o niegroźnych dolegliwościach i niekoniecznie zaobserwowanie któregoś z nich świadczy o nowotworze. Pamiętaj jednak, że tylko lekarz może postawić ostateczną diagnozę w sprawie trapiącej Cię dolegliwości.

Artykuł powstał dzięki specjalistom z Kliniki Nova.


Przyda Ci się ta wiedza?
Movember działa dzięki wsparciu wielu firm, ale również Wąsaczy i osób, które ich wspierają - na przykład dzięki Tobie!
Podaj dalej informacje o akcji, wybierz się na bezpłatne badania i zrób dla nas szybki przelew na 15zł lub na dowolną kwotę. Zebrane środki przeznaczamy na organizację punktów z bezpłatnym USG w toku trwania akcji, ale także na wszystkie gadżety edukacyjne (jak zawieszki, które możesz dostać na naszej Wyspie lub w swojej firmie). Dzięki za Twoje wsparcie!

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.