środa, 12 października 2016

Rak jąder - po diagnozie

Pierwszym krokiem podejmowanym w leczeniu raka jądra i częścią procesu diagnozowania jest chirurgiczne usunięcie dotkniętego chorobą jądra. Rak ten rzadko pojawia się równocześnie w obu jądrach, więc jądro, które pozostaje, jest w stanie produkować odpowiednią ilość hormonów i zapewnić pacjentowi sprawność i płodność.
Czasami całe leczenie sprowadza się do operacji. Dalsze decyzje dotyczące leczenia zależą od rodzaju raka i stadium choroby. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne mogą być chemioterapia i radioterapia.

Radioterapia - odgrywa większą rolę w przypadku nasieniaków. Jeśli choroba jest ograniczona do jądra, to po jego usunięciu można zastosować napromienianie węzłów zaotrzewnowych, co zmniejsza ryzyko nawrotu i rozsiewu choroby. Napromienianie węzłów chłonnych leczniczo stosuje się także u pacjentów, u których występują wyłącznie przerzuty do zaotrzewnowych węzłów chłonnych i mają one stosunkowo niewielkie rozmiary (zwykle za graniczne uważa się węzły o wymiarze poprzecznym 3 cm). Radioterapia znajduje także zastosowanie w leczeniu pacjentów z przerzutami nowotworu zarodkowego do mózgu lub do kości.

Chemioterapia - przełom w leczeniu nowotworu zarodkowego jądra dokonał się przede wszystkim za sprawą chemioterapii z zastosowaniem soli platyny. Aktualnie programy leczenia pierwszego i drugiego rzutu zawierają zawsze sole platyny.

Wyleczalność
Nowotwory jądra są całkowicie wyleczalne, zwłaszcza jeżeli zostaną wcześnie rozpoznane. Dlatego tak ważne jest samobadanie mężczyzn, zwłaszcza z grupy o podwyższonym ryzyku zachorowania na nowotwór jądra. Zauważenie jakichkolwiek nieprawidłowości w worku mosznowym, a przede wszystkim obecności guza jądra lub jego stwardnienia powinno spowodować niezwłoczne zgłoszenie się do lekarza. Takich objawów nie wolno lekceważyć.

Artykuł powstał dzięki Affidea Polska.

Przyda Ci się ta wiedza?
Movember działa dzięki wsparciu wielu firm, ale również Wąsaczy i osób, które ich wspierają - na przykład dzięki Tobie!
Podaj dalej informacje o akcji, wybierz się na bezpłatne badania i zrób dla nas szybki przelew na 15zł lub na dowolną kwotę. Zebrane środki przeznaczamy na organizację punktów z bezpłatnym USG w toku trwania akcji, ale także na wszystkie gadżety edukacyjne (jak zawieszki, które możesz dostać na naszej Wyspie lub w swojej firmie). Dzięki za Twoje wsparcie!

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.