środa, 12 października 2016

Rak jąder - po diagnozie

Po wykryciu zmian w jądrze przeprowadza się dodatkowe badania USG oraz sprawdza się tzw. markery nowotworowe - jeśli diagnoza się potwierdzi, rozpoczyna się leczenie.

Pierwszym krokiem podejmowanym w leczeniu raka jądra i częścią procesu diagnozowania jest chirurgiczne usunięcie dotkniętego chorobą jądra. W niektórych przypadkach przeprowadza się również operację oszczędzającą jądro, z usunięciem wyłącznie tkanki nowotworowej.
Rak ten ekstremalnie rzadko pojawia się równocześnie w obu jądrach, więc jądro, które pozostaje, jest w stanie produkować odpowiednią ilość hormonów i zapewnić pacjentowi sprawność i płodność.
Czasami całe leczenie sprowadza się do operacji. Dalsze decyzje dotyczące leczenia zależą od rodzaju raka i stadium choroby. Jeśli zmiany zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, zanim nowotwór zdąży się rozprzestrzenić dalej. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne mogą być chemioterapia i radioterapia.

Radioterapia - odgrywa większą rolę w przypadku nasieniaków. Jeśli choroba jest ograniczona do jądra, to po jego usunięciu można zastosować napromienianie węzłów zaotrzewnowych, co zmniejsza ryzyko nawrotu i rozsiewu choroby. Napromienianie węzłów chłonnych leczniczo stosuje się także u pacjentów, u których występują wyłącznie przerzuty do zaotrzewnowych węzłów chłonnych i mają one stosunkowo niewielkie rozmiary (zwykle za graniczne uważa się węzły o wymiarze poprzecznym 3 cm). Radioterapia znajduje także zastosowanie w leczeniu pacjentów z przerzutami nowotworu zarodkowego do mózgu lub do kości.

Chemioterapia - przełom w leczeniu nowotworu zarodkowego jądra dokonał się przede wszystkim za sprawą chemioterapii z zastosowaniem soli platyny. Aktualnie programy leczenia pierwszego i drugiego rzutu zawierają zawsze sole platyny.
Chemioterapia nie jest przyjemna; większość osób porównuje ją do bycia na koszmarnym kacu, na którym nie da się nawet czytać czy oglądać filmów. Dlatego tak ważne jest badanie się wcześnie, aby uniknąć takiego leczenia i pozbyć się tkanki nowotworowej zanim da przerzuty do innych miejsc.

Wyleczalność
Nowotwory jądra są całkowicie wyleczalne, zwłaszcza jeżeli zostaną wcześnie rozpoznane. Dlatego tak ważne jest samobadanie mężczyzn, zwłaszcza z grupy o podwyższonym ryzyku zachorowania na nowotwór jądra. Zauważenie jakichkolwiek nieprawidłowości w worku mosznowym, a przede wszystkim obecności guza jądra lub jego stwardnienia powinno spowodować niezwłoczne zgłoszenie się do lekarza. Takich objawów nie wolno lekceważyć.
Musimy pamiętać o tym, że w Polsce mamy 13% śmiertelność - zupełnie niepotrzebnie. Niestety wynika to z tego, że wielu mężczyzn lekceważy objawy i zgłasza się do lekarza zbyt późno.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.