sobota, 8 października 2016

Rak nie wybiera

Rak - chociaż próbujemy uczynić go śmiesznym, żałosnym, słabym lub po prostu - nieobecnym, albo Ty sam, albo ktoś z Twoich bliskich będzie zmagał się z nowotworem w ciągu swojego życia. Statystyki pozostają nieubłagane i nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci. Rak prostaty jest drugim, po raku płuc, najczęściej zabijającym mężczyzn schorzeniem. Rak jąder jest jednym z najszybciej rozwijających się nowotworów i, nieleczony, potrafi doprowadzić do śmierci w ciągu kilku miesięcy.

Nie ma sensu straszyć
Nie napisaliśmy tego, żeby Cię nastraszyć. Chcemy zwrócić Ci uwagę na jedną, bardzo ważną rzecz - nie ma właściwie żadnych wskazań środowiskowych, uwarunkowań związanych z dietą czy z trybem życia, które mogłyby Cię uchronić przed rakiem.
Im dłużej rozmawiamy z lekarzami (a uwierz nam, spędzamy z nimi mnóstwo czasu przygotowując Movember), tym bardziej oczywiste wydaje nam się, że męskie nowotwory to po prostu loteria. Zachorujesz na raka, lub nie, ale z czego to wynika - na razie nie jesteśmy się w stanie dowiedzieć.

Wczesne wykrywanie kluczem do sukcesu

Z nowotworem płuc sprawa jest prosta - jeśli palisz papierosy albo pracujesz w środowisku, które zmusza Cię do wdychania specyficznych oparów lub pyłów, szanse na zachorowanie rosną. Z rakiem jąder i prostaty jest inaczej, dlatego najważniejsze jest sprawdzanie, czy czasem nowotwór nie zaczął nas atakować, kiedy zupełnie zapomnieliśmy o tym, że coś takiego może nam się przydarzyć.
Mówiąc w wielkim skrócie:
Masz 14 do 35 lat - raz w miesiącu zrób sobie samobadanie.

Masz więcej niż 45 lat - co najmniej rak w roku zrób badania krwi, w tym PSA.

Wszystko wydaje się proste? Świetnie, to teraz idź i opowiedz o tym kolegom. Jeśli zapuścisz dodatkowo Wąs w listopadzie, sami będą Cię pytać i będziesz mógł ich skierować na tę stronę, żeby sami przeczytali sobie więcej.

Walcz z rakiem od samego początku
W przypadku męskich nowotworów najważniejsze są regularne badania. Samobadanie jest niezwykle proste: raz w miesiącu (np w dniu, kiedy przyjdzie wypłata, żeby łatwiej Ci było zapamiętać), weź sprawy w swoje ręce - poprzekładaj jądra między palcami. Jeśli znajdziesz coś niepokojącego - guzek, płyn w mosznie, narośl lub zgrubienie na jądrze - wybierz się do lekarza rodzinnego lub urologa. Oni powiedzą Ci, co masz robić dalej.
Jeśli masz więcej niż 45 lat, raz w roku przypomnij się swojemu lekarzowi. Poproś o komplet badań krwi, w tym PSA (swoisty antygen sterczowy, produkowany przez prostatę). Jeśli poziom PSA będzie wykraczał poza normę, Twój lekarz skieruje Cię na dalsze badania.
Pamiętaj, że im wcześniej wykryjesz nowotwór, tym większe masz (właściwie 100%) szanse na jego kontrolę, monitorowanie i oczywiście - wyleczenie.
W przypadku nowotworów jąder, które rozwijają się szybko, od diagnozy do badań potwierdzających uwolnienie Twojego organizmu od nowotworu mijają zaledwie tygodnie.
W przypadku raka prostaty, wiele nowotworów nie wymaga od razu radykalnego leczenia. Operacje kojarzone zwykle są z problemami intymnymi, ale nowoczesna medycyna i zaawansowane obrazowanie pozwalają kontrolować nowotwór, by wykonać zabieg w najlepszym do tego momencie.

Dowiedz się więcej

Przejrzyj przygotowaną wspólnie z lekarzami Affidea Polska i Kliniki Nova, bazę wiedzy na temat męskich nowotworów. Dowiedz się jak najwięcej i nie daj się zaskoczyć.
Jeśli uważasz, że ta wiedza Ci pomoże i warto przekazywać ją dalej, włącz się w Movember. Zajrzyj do zakładki Teraz Ja i dowiedz się, co możesz zrobić, żeby pomóc innym facetom walczyć z męskimi nowotworami.

Przyda Ci się ta wiedza?
Movember działa dzięki wsparciu wielu firm, ale również Wąsaczy i osób, które ich wspierają - na przykład dzięki Tobie!
Podaj dalej informacje o akcji, wybierz się na bezpłatne badania i zrób dla nas przelew. Zebrane środki przeznaczamy na organizację punktów z bezpłatnym USG w toku trwania akcji, ale także na wszystkie gadżety edukacyjne (jak zawieszki, które możesz dostać na naszej Wyspie lub w swojej firmie). Dzięki za Twoje wsparcie!

3 komentarze:

 1. A co jak się ma od 36 do 44 lat? Chyba wdarł się jakiś błąd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma tu żadnego błędu - po 35 roku życia maleje ryzyko zachorowania na nowotwór jądra, co nie znaczy, że takie przypadki się nie zdarzają. Samobadanie należy robić zawsze, raz w miesiącu. Z kolei nowotwory prostaty atakują panów przede wszystkim po 45 roku życia i bardzo rzadko występują wcześniej.

   Usuń
 2. Dziwne tłumaczenie. To powinno być napisane że samobadanie wykonujemy zawsze. Od 45 zalecana jest diagnostyka lekarska, a od 35 dla chętnych.

  OdpowiedzUsuń

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.