środa, 12 października 2016

Rak prostaty - po diagnozie

Kiedy pada diagnoza – rak gruczołu krokowego i lekarze ustalą zaawansowanie choroby – przychodzi pora na decyzje terapeutyczne. W wypadku raka gruczołu krokowego istnieje jeden szczególnie istotny czynnik decydujący o sposobie leczenia – jest nim wiek chorego oraz bezpośrednio z nim związane – stan ogólny pacjenta i choroby współistniejące.
Ponadto nowotwór ten przebiega zwykle bardzo powoli i jest wrażliwy na mało obciążające leczenie hormonalne – stąd w pewnych sytuacjach dopuszczalne jest nawet odroczenie leczenia.

Wczesny rak gruczołu krokowego może być leczony dwiema metodami: chirurgicznie albo radioterapią. Tylko wczesne rozpoznanie daje pełną szansę na wyleczenie, dlatego kluczowa jest regularna diagnostyka. W Polsce cały czas niemal 5000 osób rocznie umiera na ten nowotwór. 

Operacja
Zabieg operacyjny polega na wycięciu gruczołu krokowego z pęcherzykami nasiennymi i regionalnymi węzłami chłonnymi. Powikłaniami leczenia chirurgicznego mogą być zaburzenia erekcji oraz nietrzymanie moczu. Czasami zdarza się zwężenie zespolenia cewkowo-pęcherzowego.

Radioterapia
Alternatywą dla leczenia chirurgicznego (zwłaszcza w przypadkach nieco bardziej zaawansowanych, bądź przy współistnieniu innych obciążeń) jest radykalna radioterapia. Często bywa ona poprzedzona wstępnym leczeniem hormonalnym.
Zasadniczo istnieją dwie metody radykalnej radioterapii raka gruczołu krokowego: brachyterapia, czyli naświetlanie śródtkankowe (źródło promieniowania wprowadza się bezpośrednio do zajętych nowotworem tkanek) oraz teleradioterapia, czyli naświetlanie z pól zewnętrznych.
W Polsce w leczeniu raka gruczołu krokowego najczęściej stosuje się brachyterapię, ale wynika to bardziej z faktu, że jest ona stosowana głównie u mężczyzn z nieco bardziej zaawansowaną chorobą, ale bez odległych przerzutów.
Po radioterapii o wiele rzadziej niż po leczeniu chirurgicznym występuje impotencja bądź nietrzymanie moczu. Problemem mogą być jednak popromienne zapalenie odbytnicy bądź pęcherza moczowego. 

Obserwacja
W sytuacji, gdy guz jest mały, o niskiej agresywności i ma małe szanse na rozprzestrzenienie się poza prostatę, lekarze mogą zdecydować o rezygnacji z leczenia i skupić się tylko na obserwacji i regularnych badaniach. Jest to oczywiście decyzja konsultowana z pacjentem.

Hormonoterapia
Hormonoterapia stosowana jest głównie przed radioterapią, aby zwiększyć skuteczność obu metod i zmniejszyć rozmiary gruczołu. Trwa ona zwykle około trzech miesięcy.
Wzrost komórek gruczołu krokowego, zarówno tych prawidłowych, jak i zmienionych nowotworowo, stymulowany jest przez męskie hormony płciowe (androgeny), czyli głównie przez testosteron. Hormonoterapia ma na celu zahamowanie wpływu androgenów na ten gruczoł. Można to osiągnąć, podając leki, które sprawiają, że receptory wewnątrz komórek rakowych stają się niewrażliwe na działanie testosteronu. 

Artykuł powstał dzięki Affidea Polska.

Przyda Ci się ta wiedza?
Movember działa dzięki wsparciu wielu firm, ale również Wąsaczy i osób, które ich wspierają - na przykład dzięki Tobie!
Podaj dalej informacje o akcji, wybierz się na bezpłatne badania i zrób dla nas szybki przelew na 15zł lub na dowolną kwotę. Zebrane środki przeznaczamy na organizację punktów z bezpłatnym USG w toku trwania akcji, ale także na wszystkie gadżety edukacyjne (jak zawieszki, które możesz dostać na naszej Wyspie lub w swojej firmie). Dzięki za Twoje wsparcie!

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.