wtorek, 12 września 2017

Boimy się... ale czego? 5 mitów na temat raka

Jak „oswoić” chorobę nowotworową?
Nowotwory stanowią w Polsce drugą, po chorobach układu krążenia, najpoważniejszą przyczynę zgonów. Zgodnie z prognozami już w roku 2025 mają znaleźć się na miejscu pierwszym. Jednak szybciej niż zachorowalność na raka rośnie lęk przed nim. Czy myśląc o chorobie nowotworowej, nie kierujemy się przekłamaniami i opiniami? Poznaj 5 najbardziej znanych mitów na temat choroby. 


1. Rak to zawsze wyrok
Wiele lat temu choroby nowotworowe cechowały się wysoką śmiertelnością ze względu na brak dostępu do leczenia oraz późną diagnostykę. Współcześnie choroby onkologiczne rozpoznaje się na coraz wcześniejszym etapie, dzięki zaawansowanej technologii medycznej oraz szeroko propagowanej profilaktyce. Z rozpoznaną chorobą można coraz dłużej żyć, a po zakończonym leczeniu możliwy jest powrót do normalnego funkcjonowania. W USA, gdzie wykrywalność i leczenie raka są bardzo skuteczne, 5-letnie przeżycie w przypadku raka prostaty czy tarczycy wynosi 90 procent. W Polsce umieralność na niektóre nowotwory złośliwe również spada, u mężczyzn dotyczy to m.in. raka płuc.

2. Objawem chorowania na raka jest przede wszystkim ból
Objawy raka nie zawsze są oczywiste. Ponad połowa Polaków nie wie, jakie dolegliwości mogą świadczyć o chorobie nowotworowej. Najczęściej respondenci w badaniu Nationale-Nederlanden, zrealizowanym na potrzeby raportu „Miej serce do zdrowia”, wskazywali na ból bez wyraźnej przyczyny (19 proc.). To jednak mit! Rak objawia się dolegliwościami bólowymi dopiero w bardzo późnej fazie, kiedy może być już zbyt późno na wyleczenie. Na początku w wielu przypadkach nie daje żadnych objawów lub mogą one być podobne do typowych objawów infekcji. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne. Na co zwrócić uwagę? Rak może wywoływać symptomy, którym nie poświęcimy początkowo większej uwagi, a nawet długo będziemy je lekceważyć, takie jak chrypka, utrata wagi, podwyższona temperatura, przewlekłe zaparcia czy biegunki.

3. Nie da się zabezpieczyć na wypadek choroby 
Bywa tak, że mimo profilaktyki i zdrowego stylu życia zachorowania na raka nie da się ustrzec. Możemy jednak starać się minimalizować ryzyko jego wystąpienia. Choroba to „kosztowne wyzwanie”, nie tylko pod względem emocjonalnym, ale też finansowym. Ryzyko wiąże się często nie tylko z wysokimi kosztami leczenia, ale także koniecznością zmniejszenia aktywności zawodowej lub jej czasowego zawieszenia. Jak wynika z raportu „Miej serce do zdrowia” w przypadku zachorowania na raka lub choroby serca aż 2/3 Polaków najbardziej obawia się uzależnienia od bliskich i bycia dla nich ciężarem. Mitem jest jednak przekonanie, że nie można temu zapobiec. Jednym ze sposobów jest ubezpieczenie na wypadek choroby, które stało się elementem profilaktyki przeciwnowotworowej. Ubezpieczenie wprawdzie nie zapobiega chorobie, ale w razie potrzeby pomaga w leczeniu i spokojnym skupieniu się na walce z rakiem, bez potrzeby myślenia o finansach.

4. Rak to choroba współczesności, dawniej jej nie było
Rak jest nazywany zabójcą XXI wieku, ale tak naprawdę jest tak stary, jak ludzkość. Opisywali go już tysiące lat temu starożytni Egipcjanie i Grecy, a jego ślady znaleziono w szkielecie sprzed 3 tys. lat. Głównym czynnikiem ryzyka zachorowań na nowotwory jest wiek, a wraz ze wzrostem długości życia rosną też wskaźniki zachorowalności. Uszkodzenia DNA wraz z wiekiem są naturalne i mogą prowadzić do rozwoju nowotworów. Dziś poprawiły się metody diagnostyczne, więcej mówi się i słyszy o raku. Duży wpływ na ryzyko zachorowania ma styl życia, zanieczyszczenie powietrza i inne czynniki cywilizacyjne, jednak nie można wyciągać z tego wniosku, że jest to choroba współczesności. Niewątpliwie pocieszający jest fakt, że za sprawą coraz nowocześniejszych technik diagnostycznych oraz wciąż ulepszanych metod terapii, w istotnym stopniu rosną wskaźniki przeżywalności.

5. Nie mamy wpływu na rozwój choroby nowotworowej
Nie mamy wpływu na to, kiedy choroba nowotworowa się pojawi oraz w jakim kierunku się rozwinie. Ale mamy wpływ na to, czy w razie zachorowania to brak pieniędzy nie stanie na przeszkodzie w naszym powrocie do zdrowia. Każdemu z nas w Narodowym Funduszu Zdrowia przysługują co prawda bezpłatne świadczenia zdrowotne, ale obciążeniem mogą okazać się wydatki związane z czynnościami około-medycznymi. Z własnej kieszeni zapłacimy też często za leki osłonowe, badania, w tym tak kosztowne jak tomografia i rezonans magnetyczny, czy też rehabilitację. W niwelowaniu poziomu stresu może pomóc wcześniejsze zadbanie o poduszkę bezpieczeństwa finansowego. W ramach ubezpieczenia, oprócz zwrotów kosztów leczenia, można otrzymać assistance medyczne, dzięki któremu będziemy mieć możliwość skorzystania z m.in. bezpłatnego transportu, konsultacji psychologicznej czy opieki nad nieletnimi dziećmi, a także dostęp do tzw. drugiej opinii medycznej, która pomoże potwierdzić lub zweryfikować diagnozę.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Nationale-Nederlanden. 


Przyda Ci się ta wiedza?
Movember działa dzięki wsparciu wielu firm, ale również Wąsaczy i osób, które ich wspierają - na przykład dzięki Tobie!
Podaj dalej informacje o akcji, wybierz się na bezpłatne badania i zrób dla nas szybki przelew na 15zł lub na dowolną kwotę. Zebrane środki przeznaczamy na organizację punktów z bezpłatnym USG w toku trwania akcji.

Możesz także wspierać Movember regularnie dzięki Patronite.pl. Po prostu kliknij w ten link.
Zdjęcia dzięki Video-Actions Agencja Filmowa.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.