niedziela, 4 lutego 2018

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem 2018

Od 2000 roku czwartego lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Podnoszenie świadomości na temat chorób nowotworowych jest o tyle istotne, że dotykają one coraz większego odsetka populacji całego świata, a nieleczone czy zaniedbane prowadzą do przedwczesnej śmierci poprzedzone nieraz bolesnym i długim leczeniem.

Jeśli się zastanowimy, każdy z nas zna lub znał osobiście kogoś, kto zmagał się z chorobą nowotworową. Coraz częściej również w Polsce, w naszym otoczeniu, mówi się o nowotworach ludzi młodych - w wieku dwudziestu paru, trzydziestu paru lat. Nowotwory mają różne uwarunkowania - niektóre genetyczne, inne środowiskowe, niektóre zaś uderzają zupełnie bez ostrzeżenia i nie da się ich przewidzieć.
Dlatego tak ważne są podstawowe badania. Możemy narzekać na kolejki do lekarzy, ale nie powinniśmy zrzucać na nie odpowiedzialności za to, że nie chcemy się badać samemu.
W trakcie kampanii Movember Polska 2017 przeprowadziliśmy wśród uczestników naszych wydarzeń ankiety.

Tylko 28% mężczyzn bada się
regularnie samemu.

A mówimy tutaj o facetach, którzy mieli styczność z kampanią Movember, wiedząc więc nieco więcej niż inni. To oznacza, że procent ten jest na pewno niższy w skali całego kraju.
Każdego roku docieramy do milionów ludzi - poprzez internet, prasę, radio czy telewizję. To jednak nadal zbyt mało, żeby regularne badania robiło więcej mężczyzn.

Dlatego też, korzystając z okazji, jaką jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, zwracamy się do Ciebie - jako do człowieka, który z kampanią Movember styczność ma i może nieco więcej powiedzieć o męskich nowotworach - byś także poza listopadem był przez moment ambasadorem akcji i podał ten link swoim znajomym.

Wokół raka jąder i prostaty, a także badań z nimi związanych, istnieje wiele mitów. Spotykamy się z nimi w trakcie spotkań z mężczyznami, którzy obawiają się palców lekarza w nieodpowiednich miejscach, kłucia igłami, uciskania wrażliwych miejsc i tym podobnych sensacji.

Powiedzmy więc, jeszcze raz, co każdy facet powinien wiedzieć.

Rak jąder
Dotyka najczęściej mężczyzn w wieku 14-35 lat. Nie ma zdefiniowanych czynników ryzyka, które determinują jego wystąpienie w 100%. Po prostu może dopaść każdego. Jest praktycznie w 100% przypadków wyleczalny, jeśli będzie odpowiednio wcześnie wykryty.
Raz w miesiącu, po ciepłym prysznicu, zbadaj palcami swoje jądra. Jeśli wystąpi na nich jakakolwiek asymetria (coś jest na jednym, a nie ma na drugim), to zgłoś się z tym do lekarza urologa.
Więcej na temat wczesnego wykrywania raka jąder znajdziesz w tym artykule.

Rak prostaty
Dotyka najczęściej mężczyzn po 45 roku życia. Palenie papierosów, ciężkostrawna dieta, historia raka prostaty w rodzinie czy rzadka regularność wykorzystania gruczołu krokowego, który odpowiada za produkcję nasienia - to czynniki, które sprzyjają wystąpieniu tego nowotworu.
Raz w roku należy wykonać test poziomu PSA w krwi. Jeśli mamy podwyższone PSA, konsultujemy się z lekarzem urologiem.
Więcej na temat wykrywania raka prostaty znajdziesz w tym artykule.


Dalej więc, udostępniaj! Sprawa jest o tyle ważna, że rak prostaty zaczyna wyprzedzać raka płuc, by zająć niechlubne, pierwsze miejsce na liście najczęściej zabijających chorób nowotworowych w Polsce.
Ile słyszałeś na temat dzieci chorych na nowotwory, w tym na przykład białaczkę? Sporo, prawda? Tymczasem nowotworem, który najczęściej występuje u chłopców i mężczyzn przed 40 rokiem życia jest rak jąder. Niewiele o tym się mówi i dlatego nieraz choroba bierze nas z zaskoczenia.

Nie dajmy się rakowi!
W tym roku kampania Movember Polska również wyjdzie poza listopad, organizując badania dla mężczyzn w całym kraju także w trakcie innych imprez i wydarzeń. Będziemy także rozszerzać naszą ofertę badań o badania poziomu PSA z krwi, które można przeprowadzić na miejscu w trakcie różnych wydarzeń, bez konieczności czekania na przesłanie wyniku.
Więcej informacji pojawiać się będzie na naszym fanpage'u, więc upewnij się, że go śledzisz!
Pamiętaj też, że możesz wspierać przygotowania do kampanii Movember przez cały rok poprzez nasz profil na Patronite, pod tym linkiem.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.