poniedziałek, 5 listopada 2018

Informacja na temat badań PSA

W 2016 roku zdecydowaliśmy, że kampania Movember Polska będzie się różnić od pozostałych wąsatych kampanii przygotowywanych na całym świecie. Oprócz edukacji i uczenia mężczyzn, w jaki sposób się badać, zaczęliśmy przygotowywać serie wydarzeń, w trakcie których będzie można prowadzić badania USG jąder.
Takie badania przesiewowe prowadzimy w tym roku już po raz trzeci. Przez ostatnie dwa lata przebadaliśmy blisko 3000 osób wykrywając 40 przypadków męskich nowotworów.
Ponieważ jednak badania USG jąder adresowane są przede wszystkim do panów będących w głównej grupie ryzyka dla tego typu nowotworów, w tym roku, dzięki współpracy z firmą Diagnosis S.A. włączyliśmy również do naszej serii badań możliwość realizacji testów PSA.
Oznaczenie poziomu PSA każdy mężczyzna po czterdziestce / czterdziestym piątym roku życia powinien realizować raz w roku. Dostępne dla nas testy pozwalają określić, czy poziom PSA przekracza normę, czy też nie.

W związku z tym, że w tym roku organizujemy takie badania PSA po raz pierwszy, pozwoliliśmy sobie, na podstawie pierwszych wydarzeń, przygotować kilka wskazówek:

 • Badania PSA nie będą realizowane na wydarzeniach w Poznaniu.

 • Ilość badań, jakie możemy wykonać w ciągu jednego dnia jest ograniczona ze względu na ilość posiadanych przez nas testów i odczynników. Oznacza to, że może się okazać, że nie będziemy w stanie wykonać testów dla wszystkich zainteresowanych nimi Panów.

 • Badanie nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania.

 • Test określa, czy PSA we krwi badanego mężczyzny przewyższa normy, nie pokazuje zaś, o ile.

 • Nawet niewielka zawartość alkoholu we krwi wpływa na zaburzenie wyniku testu.

 • Badanie realizowane jest poprzez pobranie kropli krwi z palca, prosimy nie podciągać rękawów, żeby przygotować się na wkłucie.

 • Jeśli posiadasz skierowanie od lekarza rodzinnego na test PSA, wykonanie testu płytkowego nie może być uznane za jego zamiennik. Test wskazuje tylko, czy norma jest przekroczona, czy nie, nie pokazuje zaś konkretnej wartości.


Mamy nadzieję, że te informacje rozwieją Twoje wątpliwości.

2 komentarze:

 1. O akcji badania mężczyzn dowiedziałem się z telewizji. Chciałem dowiedzieć się, czy w Tychach mógłbym się poddać badaniom (mam 70 lat), ale podano mi Wasz adres. Do Katowic mi nie opłaca się jechać, bo oferujecie tylko PSA. Ale inicjatywa Wasza jest dobra i wskazana...Popieram całym sercem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za wsparcie! Faktycznie, w Katowicach będą tylko badania USG jąder i badania PSA. Prosimy zajrzeć do zakładki "Gdzie się badać", różne przychodnie w okolicy, najbliżej chyba w w Sosnowcu Poliklinika Doktora Bessera, oferują dużo szersze pakiety badań.

   Usuń

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.