wtorek, 5 listopada 2019

Badanie USG jąder

Badanie ultrasonograficzne jąder jest najprostszą, bardzo dokładną i prostą metodą diagnozowania struktury jąder. Takie badania realizujemy w trakcie naszych wydarzeń na terenie całego kraju, ale możesz zapisać się również do wybranej przez siebie placówki albo sprawdzić, czy masz takie badanie w swoim abonamencie medycznym.

Badanie USG jąder nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania się, poza zachowaniem oczywiście podstawowej higieny osobistej. Wbrew obawom niektórych panów, badanie to nie jest w żaden sposób inwazyjne, nie jest też bolesne czy niekomfortowe.
Lekarz przykłada do jąder głowicę urządzenia - ma ona kilka centymetrów szerokości, bez ostrych krawędzi i posmarowana jest odrobiną przewodzącego żelu. 
Nasze jądra są "skanowane" przez ultrasonograf, który pokazuje obraz na ekranie - różne tkanki dają różny obraz, więc możemy przyjrzeć się strukturze jąder. Dzięki temu wiemy, czy jest ona prawidłowa.
Często wykrywane zmiany to m.in zwapnienia jąder, wodniaki czy żylaki, więc nie każda wykryta zmiana musi być nowotworem. Te jednak dają charakterystyczny obraz, więc doświadczony urolog czy radiolog będzie w stanie powiedzieć nam, czy nasze jądra wymagają dalszej diagnostyki lub leczenia.

Badanie to trwa kilka minut, po wszystkim wycieramy żel i mamy je za sobą. Nic potem nie boli, badanie nie zostawia żadnych śladów i nie ma konsekwencji dla zdrowia. To nie jest badanie rentgenowskie, więc nie uwzględnia promieniowania.
Jeśli miałeś w życiu USG jakiegoś stawu (np. kolana) lub byłeś przy USG kobiety w ciąży - wiesz dokładnie, jak wygląda badanie USG jąder.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.