wtorek, 19 listopada 2019

Weź sprawy w swoje ręce - jak badać sobie jajka?

Kobiety uczy się, że raz w miesiącu powinny badać sobie piersi - ale chłopakom nikt nie tłumaczy, że powinni badać sobie jajka. Warto wyrobić sobie taki nawyk, bo dzięki temu można wykryć zmiany na tyle wcześnie, aby uniknąć tych najbardziej obciążających etapów leczenia - czyli walki z przerzutami.

Kiedy się badać?
Wybierz sobie jakąś datę, kiedy zawsze będziesz wykonywać samobadanie - raz w mieisącu. Może to być dzień, w którym przyszła wypłata, pierwszy lub ostatni dzień miesiąca czy ten sam dzień, kiedy płacisz czynsz za mieszkanie. Pozwoli Ci to zapamiętać, że ta czynność, równie ważna jak dbanie o uiszczanie rachunków, musi być wykonywana regularnie.
Czemu? Dzięki temu możesz porównywać swoje jądra z miesiąca na miesiąc i sprawdzać, czy coś się nie zmieniło. A jakiekolwiek zmiany informacja, że trzeba udać się do lekarza urologa.

Jak się badać?
Najlepiej badać się po ciepłym prysznicu, kiedy skóra jest zrelaksowana i nienapięta.

Weź swoje jądra w obie dłonie i dotykając delikatnie ich powierzchni, sprawdź je w lustrzanym odbiciu, tzn. dotykaj jednocześnie prawego i lewego w tych samych miejscach.

Sprawdź, czy nie pojawiło się coś asymetrycznego - Twoje jądra są zbudowane identycznie, więc jeśli coś się pojawiło na jednym jądrze, a na drugim tego nie ma, to znaczy, że nie jest to naturalne.

Co jest normalne?
Jądra są gładkie, a z tyłu biegną symetryczne struktury, niczym kable (to powrózki nasienne).
Jedno jądro zawsze wisi odrobinę niżej.
W budowie jąder może istnieć nieznaczna różnica wielkości. Jeśli jedno z nich zaczyna rosnąć - pędzimy do urologa!

Co nie jest okej?
Powiększone lub spuchnięte jądro.
Guzki, nawet wielkości główki od szpilki na powierzchni jądra.
Jakakolwiek struktura na jednym z jąder która nie pojawia się na drugim.
Zmiana twardości jednego z jąder, które zaczyna sprawiać wrażenie ciężkiego lub twardego.
Płyn w mosznie.

Wizyta u lekarza
Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoiło, wybierz się do urologa lub poproś o konsultację, a następnie skierowanie lekarza rodzinnego. Urolog zrobi z Tobą mały wywiad, a następnie wykona badanie palpacyjne (dotykając) jąder i zdecyduje czy występuje konieczność wykonania dodatkowych badań. Mogą one obejmować określenie poziomów specyficznych enzymów we krwi występujących przy nowotworze jądra. Zawsze w takich wypadkach konieczne będzie również USG jąder.

Trudno to zapamiętać?
Badaj się po prostu regularnie i sprawdzaj, czy nic w Twoich jądrach się nie zmieniło. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi - wybierz się do urologa. Lepiej usłyszeć, że wszystko jest w porządku niż dowiedzieć się, że przegapiło się rozwój nowotworu.
Nie wstydź się, to męska rzecz mieć zdrowe jaja, więc i Ty bądź mężczyzną i o nie zadbaj.

Jeśli chcesz utrwalić sobie tę instrukcję, zawsze możesz kupić majtki z instrukcją samobadania, z których dochód przeznaczany jest na naszą akcję!

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Od gentlemanów dla gentlemanów - każdy komentarz mile widziany.